KUHAČA –KUlinarska HArmonija ČArobnih okusa Primorsko – goranske županije – Projekt koji sadrži niz aktivnosti gastronomske tematike u svrhu poticanja razvoja ruralnog područja i povećanja konkurentnosti lokalnih proizvođača kroz podizanje svijesti o vrijednostima lokalne proizvodnje i gastronomske baštine i samu promociju kratkih lanaca opskrbe. Projekt će se provoditi na području LAG-ova partnera – LAG Kvarnerski otoci, LAG Gorski kotar, LAG Terra liburna i LAG „VINODOL“ slijedećim aktivnostima:

– kulinarskim radionicama,

– edukacijama o brendiranju i odnosima s javnošću, marketingu i promociji na društvenim mrežama,

– edukacijama o povezivanju lokalnih proizvođača i ugostitelja i njihovom samom poslovanju,

– edukacijama proizvođača o sanitarnim propisima isporuke hrane HORECA sektoru te obveznim zahtjevima,

– “B2B meeting”,

– predavanjima: Predstavljanje Analize stanja, Održivi turizam, Kratki lanci opskrbe, Primjeri dobre prakse kratkih lanaca opskrbe, kao i

– raznim promotivnim aktivnostima kroz događanja (video materijali, promo materijali s logotipom projekta, photo wall, brošure, knjiga standarda za sve partnere u projektu i sl.).

Projektom KUHAČA značajno se potiče razvoj ruralnog područja i povećanje konkurentnosti lokalnih proizvođača kroz podizanje svijesti o vrijednostima lokalne proizvodnje, gastronomske baštine i promociju kratkih lanaca opskrbe, što je ujedno i glavni cilj provedbe projekta. Provedbom raznih aktivnosti KUHAČE također se ističe važnost:

  • poticanja i promocije suradnje poljoprivrednog i ugostiteljskog sektora, povećanje zastupljenosti lokalnih namirnica u ugostiteljskom sektoru na području 4 partnerska LAG-a,
  • podizanja svijesti i edukacije ugostitelja o prednostima lokalne proizvodnje i gastronomske baštine i važnosti lokalne proizvodnje u gastro turizmu,
  • poticanja i podršku uspostave kratkih lanaca opskrbe između lokalnih proizvođača i ugostiteljskih objekata/hotelskih kuća – povezivanje i facilitiranje suradnje i umrežavanja  proizvođača i ugostiteljskih objekata, promoviranje lokalnih proizvoda, tradicionalnih namirnica i jela,
  • jačanja konkurentnosti lokalnih proizvođača, te
  • razmjene iskustva i primjera najboljih praksi lokalnih akcijskih grupa, prijenos znanja i umrežavanje te poboljšanje kapaciteta uključenih LAG-ova.

Projekt KUHAČA započinje izradom Analize stanja zastupljenosti lokalnih poljoprivrednih proizvoda i tradicionalnih jela u ugostiteljskim objektima na području 4 partnerska LAG-a što će probuditi cijeli HORECA sektor (Hoteli/Restorani/Caffe barovi) i jače ga povezati sa lokalnim proizvođačima domaćih namirnica. Lokalni proizvođači će poboljšati konkurentnost na tržištu i ostvariti bolju održivost poslovanja time što će privući nove kupce, ali i očuvati tradicionalne metode proizvodnje, dok će ugostitelji moći pružiti svježe i kvalitetne lokalne namirnice, ističući autentične okuse u svojim jelima, čime će ujedno podržati lokalnu proizvodnju i obogatiti lokalnu ponudu. To neće samo osnažiti lokalno gospodarstvo i međusektorsko povezivanje turizma, već će pružiti dugoročnu korist zajednici, povećati konkurentnost na tržištu i stvoriti nova radna mjesta.

Posjetitelji i sudionici koji se nađu u području obuhvaćenim projektom imati će priliku uživati u autentičnoj i lokalnoj gastronomiji, a kvalitetna ponuda lokalnih proizvoda privući će nove goste i potaknuti njihove ponovne posjete.

Dodana vrijednost projekta je suradnja između LAG-ova, udruživanje resursa, znanja i iskustava što će omogućiti postizanje sinergijskog učinka te će se pružiti prilika za razmjenu najboljih praksi među LAG-ovima i drugim dionicima, jačanje partnerstava i mreža što će se nastaviti i nakon završetka projekta, pružajući dugoročnu korist zajednici. Nadalje, PGŽ je odabrana kao Europska regija gastronomije 2026. godine, a akcijski plan razvoja gastronomije PGŽ prepoznaje ulogu i značaj gastronomije kao mnogo šireg područja od same pripreme i konzumacije hrane i vina – promocija i razvoj eno-gastronomije podrazumijeva zaštitu i promociju lokalne hrane i kulture, održivi razvoj, povećanje kvalitete, povećanje vidljivosti, zatim poticanje međusektorskog povezivanja turizma, poljoprivrede, gastronomije i drugih sektora na čemu se treba raditi sustavno. LAG-ovi imaju važnu ulogu u lokalnom razvoju, povezivanju zajednice i dionika te promociji lokalnih vrijednosti i resursa te će njihova suradnja u projektu pružiti dodatnu podršku i doprinijeti ostvarenju ciljeva Akcijskog plana. Kroz suradnju, LAG-ovi će moći iskoristiti svoje geografske prednosti i stvoriti sinergiju između različitih resursa i potencijala na svojim područjima. Svaki LAG ima svoje specifičnosti i bogato iskustvo u radu s lokalnom zajednicom, a kroz suradnju će naučiti jedni od drugih i primijeniti uspješne pristupe na svojim područjima. LAG-ovi će zajednički imati veći utjecaj i vidljivost na regionalnoj i nacionalnoj razini. Projekt suradnje će privući veću medijsku pažnju i prepoznavanje od strane donositelja odluka, što će ih dodatno podržati u njihovim aktivnostima.

Projekt KUHAČA će kulminirati organizacijom završne konferencije na području LAG-a Kvarnerski otoci gdje će se predstaviti rezultati projekta te ojačati mreža suradnje među ciljnim skupinama projekta.

*Sufinancirano Sredstvima Europske unije – Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj – Podmjera 19.3. “Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a” unutar Mjere 19. “Potpora lokalnom razvoju u okviru inicijative LEADER (CLLD – lokalni razvoj pod vodstvom zajednice)”; LAG “Kvarnerski otoci”; Program ruralnog razvoja 2014. – 2020.; Udio sufinanciranja: 90% EU, 10% RH*